نامه ۱۸۰ استاد دانشگاه به رییس جمهوری در خصوص بافت‌ تاریخی شیراز

این طرح را متوقف کنید؛ در این نامه که رونوشت آن به دفتر رهبری هم ارسال شده آمده است:

باسمه تعالی
قال رسول الله (ص): لا یُلْسَعُ الْعَاقِلُ مِنْ جُحْرٍ مَرَّتَیْن‏
جناب حجه الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم؛

حضرتعالی براین نکته استحضار داشته و واقفید که خطاهای تصمیم‏گیران و متولیان ملی و محلی در طول سه دهه گذشته چه بر سر بافت پیرامون حرم مطهر رضوی آورده بود و چگونه باعث شد جریان اصیل زیارت جای خود را به جریان سوداگری زمین و تراکم فروشی بدهد. همچنین در چند سال گذشته در جریان تلاشهای علمی و مجاهدتهای مدیریتی شکل گرفته به منظور تغییر رویکرد و تدوین طرح جدید بافت حریم رضوی هستید.

در شیراز ۱۴۰۰ ، از بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (علیهالسلام) و حضرت سیدعلاء الدین حسین (علیهالسلام)، همان صدایی برخاسته که از مشهد ۱۳۸۷ به گوش می‏رسید. طرحی در جریان است که عرصه‏ای فراخ و وسیع درمرکز بافت مذهبی-تاریخی شهر را به بهانه ایجاد صحن و حیاط مرکزی هدف گرفته است.

لیکن در واقع قرار است جلوخان مجتمع‏های تجاری فاز اول طرحی باشد که در تمام این سالها به سبب تعارض با زمینه فرهنگی، نتوانسته‏اند رونقی بیابند و مایه سرشکستگی طرفداران توسعه بولدوزری و فرمایشی در شیراز بوده‏اند.

واضح است که این طرح، به قیمت نفی حیات مردم و متضمن تخریب آثار فراوان و متعدد فرهنگی-تاریخی ثبتی ارزشمند بوده و میدانی گسترده را ایجاد می‏کند که داشته ‏های هویتی-میراثی و سنت سینه به سینه مجاورت در کنار آن مضاجع شریف را می‏تراشد و همچون فاز اول این اقدامات در دو دهه اخیر شیراز، که جز تجاری‏سازی هدف دیگری نداشت، اکنون نیز حاصلی جز مخدوش و قربانی نمودن امر زیارت و مجاورت در پی نخواهد داشت.

از این رو جامعه تخصصی، دانشگاهی و دغدغه‏مندان این عرصه، از جنابعالی تقاضا دارد تا با دستور توقف فوری این طرح، فرصت تأمل، چاره‏اندیشی و گفتگو با همگی ذینفعان و ذینفوذان محلی و ملی و خصوصاً متخصصان متعهد و دلسوز فراهم شود تا طرحی شایسته‏ی سنت زیارت و بایسته‏ی فرهنگ و هنر ایرانیان دوستدار اهل بیت علیهم‏السلام رقم خورده و مایه‏ی عزت و آبروی نظام اسلامی گردد.

این مهم به هیچوجه نمی‏تواند در مجموعه‏های مدیریتی بسته محلی و پشت درهای بسته تعیین تکلیف شود.

بافت مذهبی و تاریخی شهر شیراز، ارزشی ملی و بین‏المللی داشته و تصمیم‏گیری و برنامه‏ریزی درباره آن نیاز به مشارکت عموم دلسوزان و متخصصین با نظارت دستگاه‏های مسئول درسطح ملی دارد.

یقین داریم که با اشراف جنابعالی نسبت به اهمیت موضوع دستور اکید و سریع صادر خواهید فرمود.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

رونوشت: دفتر مقام معظم رهبری، جهت استحضار معظم له

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا