ماجرای ضرب و شتم زنان روستای ذهبدی بشاگرد از سوی نیروی انتظامی

اخبار ضد و نقیضی درباره درگیری عوامل نیروی انتظامی با اهالی روستای ذهبدی شهرستان بشاگرد بر سر احداث نیروگاه خورشیدی در چراگاه و اراضی کشاورزی این منطقه به گوش می‌رسد که امیدواریم مسئولان مربوطه به این جریان ورود کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، صبح روز گذشته، ۱۵ بهمن‌ماه تصاویری مبنی بر درگیری عوامل نیروی انتظامی با برخی اهالی روستای ذهبدی شهرستان بشاگرد در شبکه‌های مجازی منتشر شد.

طبق گفته اهالی این روستا، عوامل نیروی انتظامی حتی به زنان و کودکان روستا هم رحم نکردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

شنیده‌ها حاکی از این است که در نزدیکی این روستا شرکتی واقع شده که قرار است برای آن، نیروگاهی خورشیدی احداث شود و محل احداث این نیروگاه، چراگاه و زمین‌های کشاورزی اهالی روستای ذهبدی است که با این کار مردم دیگر نمی‌توانند از این اراضی استفاده کنند.

ناگفته نماند که این زمین‌های کشاورزی و اراضی هیچ سند مالکیتی ندارند و طبق شنیده ها، در شهرستان بشاگرد هیچ روستایی سند مالکیت ندارد، اما به گفته مردم، این زمین‌ها به صورت وراثتی به آن‌ها رسیده و مالک آن‌ها هستند.

بر همین اساس و با توجه به اینکه مردم مخالف ایجاد این نیروگاه در چراگاه و زمین‌های کشاورزی هستند، بار‌ها پیگیر این جریان شدند و حتی شکایت‌نامه‌ای تنظیم کردند، اما پرونده مربوطه به جایی نرسیده است.

طبق ادعاهای اهالی این روستا و نوشته‌های فعالان مجازی که تصاویر مربوطه را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، ۱۵ بهمن‌ماه هم که اهالی متوجه حضور مسئولان مربوطه در اراضی مورد نظر برای احداث نیروگاه می‌شوند، در آنجا حاضر می‌شوند و مخالفت خود را اعلام می‌کنند چرا که با اینکار محدوده چراگاه دام‌های خود را از دست می‌دهند، اما با توجه به اینکه ابراز مخالفتشان بی‌تاثیر بوده، شروع به تخریب فنس‌های نیروگاه می‌کنند و نیروی انتظامی هم وارد عمل می‌شود و ۱۵ نفر (زن و مرد) را بازداشت می‌کند و بعد هم زنان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و آنان را در روستا رها می‌کنند.

از میزان صحت و سقم این ماجرا اطلاع نداریم، اما آنچه مسلم است، بروز این نوع رفتار‌های نامناسب از سوی نیروی انتظامی صحیح نیست و باید اصلاحی در این روند صورت گیرد چرا که اواسط مهرماه سال جاری نمونه دیگری از این اتفاق در روستای ابوالفضل (ع) شهرستان اهواز رخ داد و عوامل انتظامی تیرهای ساچمه‌ای به سمت مردم روستا شلیک کرده بودند و این موضوع باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شد و واکنش‌های بسیاری از سوی مردم و حتی مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به همراه داشت و وعده‌هایی برای اصلاح نحوه برخورد عوامل اجرائیات شهرداری‌ها و نیروی انتظامی به مردم دادند که هنوز محقق نشده است.

ناگفته نماند که مسئولان نیروی انتظامی بشاگرد مسئله درگیری نیروی انتظامی با مردم و ضرب و شتم زنان را تکذیب کرده‌اند و اظهار داشتند که اقدامات پلیس بر حسب دستور مرجع قضایی و در چارچوب قانون صورت گرفته و پروژه احداث نیروگاه پروژه‌ای ملی و به نفع شهروندان بشاگردی و عموم مردم استان هرمزگان است. سعید شفیعی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان در این باره گفت: در راستای افتتاح پروژه ملی نیروگاه خورشیدی در بشاگرد، چندین مرحله جلسات سخنرانی توسط مسئولان انتظامی شهرستان با اهالی روستای زهبدی در خصوص عدم ایجاد مزاحمت و ممانعت از هر گونه تنش در پیشبرد پروژه ملی برگزار و همچنین با دهیار و شورای اسلامی روستا جلساتی منعقد لیکن گره گشا نبوده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان با بیان اینکه طی چندین مرحله نیروگاه و پروژه در حال احداث توسط اهالی روستا مورد تخریب واقع شده بود، اذعان کرد: مراتب به مراجع قضائی اعلام و موضوع در شورای تأمین شهرستان مطرح و محرز شد واگذاری زمین جهت یک پروژه ملی و در جهت منافع عموم به صورت قانونی توسط نهاد‌های مربوطه به آن شرکت واگذار شده است. با هماهنگی قضائی دستور شناسایی و دستگیری مزاحمین و افرادی که باعث ممانعت از فعالیت آن پروژه بودند صادر و تیم گشتی و پاسگاه انتظامی جکدان به محل مورد متنازع اعزام شدند. با حضور مأموران عده‌ای قصد ممانعت از اجرای قانون داشتند که در نهایت مأموران جمعیت را بدون هیچ گونه درگیری متفرق کردند.

شفیعی با تأکید بر اینکه تا کنون هیچ گونه شکایتی از مردم در این راستا واصل نشده و در صورت وجود شکایت بررسی‌های لازم صورت می‌پذیرد، ابراز کرد: شبکه‌های معاند با انتشار چنین اخباری قصد تشویش اذهان عمومی و خراب کردن جلوه پلیس خدمتگذار را دارند، زیرا هیچ گونه برخوردی توسط مأموران نسبت به اهالی روستا صورت نگرفته و تعدای مغرض و معاند با بارگذاری عکس‌های فاقد اعتبار و کذب در فضای مجازی آن را حربه‌ای قرار داده‌اند تا آن طریق به خواسته خود برسند. شهروندان اخبار را از مراجع موثق دریافت کنند. البته عاملان انتشار تصاویر شناسایی و اقدامات پلیسی در این راستا در دستور کار مأموران قرار گرفت.

گفتنی است، خبرگزاری دانشجو هیچ‌یک از ادعاهای مطرح شده را تایید یا تکذیب نمی‌کند و پیگیر شفاف‌سازی اصل ماجرای درگیری عوامل نیروی انتظامی با اهالی روستای ذهبدی شهرستان بشاگرد خواهد بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا