حکایت قدیمی‌ترین ساختمان رسانه ملی ارومیه؛ پناهگاه معتادان و چرای گوسفندان یا تالار شهر !

اولین ساختمان صدا و سیما در ارومیه که از معماری خاص و بی‌نظیری برخوردار است، سال‌هاست در بلاتکلیفی به سر برده و در حال حاضر گویا برای مسئولان هیچ کاربردی بجز تبدیل شدن به خرابه ندارد.

به گزارش اشکان نیوز به نقل از ایلنا، اولین ساختمان صدا و سیمای مراکز استانها ۵۱ سال پیش در شهر ارومیه ساخته شده که از ویژگی‌های آن می‌توان به تلفیق زیبای معماری مدرن با ویژگی‌های معماری ایرانی، منحصر به فردبودن طرح و استفاده از تکنولوژی بتن اشاره کرد.

این بنای منحصر به فرد نیم قرن پیش توسط معمار برجسته « دکتر جهانگیر درویش» طراحی و ساخته شده است، این مکان اکنون بدون هیچ کاربری به پناهگاه معتادان و آغل گوسفندان تبدیل شده است.

تعیین تکلیف در رابطه با تغییر کاربری قدیمی‌ترین ساختمان رسانه ملی در ارومیه از چند سال پیش در دستور کار جلسات کارگروه‌های شورای شهر قرار گرفت اما هنوز پس از این همه جلسه و آمد و رفت‌ها هنوز که هنوز است اتفاق خاصی برای استفاده و بهره‌گیری از ظرفیت تاریخی این اثر معماری نیفتاده است.

قرار بود این بنا با کاربری میزبانی سمینارها، همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی احیا شود که بعد بحث تبدیل آن به موزه رادیو و تلویزیون هم مطرح شد اما انگار «شب دراز است و قلند بیدار».

قرار بود این ساختمان به تالار شهر تبدیل شود

حسین پناهی، سخنگوی شورای شهر ارومیه در گفت‌و‌گو با ایلنا، در رابطه با تعیین تکلیف ساختمان قدیمی صدا و سیمای استان، اظهار کرد: این ساختمان به سبب داشتن معماری خاص و قدمتی که دارد یکی از اماکن تاریخی مهم در شهر ارومیه به شمار می‌رود.

وی افزود: با توجه به لزوم احیای این ساختمان قدیمی برای استفاده از ظرفیت‌های آن جهت جذب گردشگر و توریست در شهر ارومیه، این ملک در ابتدا مقرر شد که به عنوان تالار شهر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

پناهی ادامه داد: اما پس از پایان مطالعات ساختمان قدیمی صدا و سیمای استان که با همکاری سازمان‌های متولی انجام شد تصمیم گرفته شد که این مکان به پاس قدردانی از ۴۲ سال رشادت‌های حافظان امنیت به موزه تبدیل شده و این ساختمان به موزه مجاهدت‌های خاموش استان تبدیل شود.

حفظ اصالت آثار تاریخی در اولویت قرار دارد

جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی همچنین در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار کرد: ساختمان قدیمی صدا و سیمای آذربایجان غربی در مالکیت شهرداری قرار دارد و سازمان میراث فرهنگی آمادگی لازم را دارد تا با حفظ اصالت اثر و بدون هیچ دخل و تصرفی در معماری بنای آن را به موزه و فضای فرهنگی بی‌نظیر برای بازدیدکنندگان تبدیل کند.

ناصر حضرتی پر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی هم در گفت وگو با ایلنا با اشاره به بازدید چند سال قبل این سازمان به همراه متولیان مربوطه از این ساختمان گفت: این ساختمان قرار بود به تالار شهر تبدیل شود اما به هر دلایلی این اتفاق تا به امروز نیفتاده است.

وی افزود:سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ۵۰ درصد هزینه‌های بازسازی این بنا را به صورت مشارکتی تقبل می‌کند تا این مجموعه در اختیار اهالی فرهنگ و هنر استان قرار گیرد.

با اینکه دهها سال از مخروبه شدن این ساختمان که ارزش ملکی میلیاردی نیز دارد می‌گذرد، اما تاکنون هیچ اتفاقی در محوطه این مجموعه نیفتاده بلکه در یک بی‌توجهی محض محوطه رها شده نخستین مرکز تلویزیون محلی ایران به محل چرای گوسفندان، رفت و آمد معتادان و سگ‌های بدون صاحب و در نهایت به آغل گوسفندان تبدیل شده است.

البته قدیمی‌ترین ساختمان صدا و سیمای محلی در ارومیه تنها اثر تاریخی و معماری نیست که به خاطر کم‌توجهی و نبود مدیریت‌های لازم در راستای تعیین کاربری های متناسب به حال خود رها شده است، اما وجود چنین کم‌کاری‌هایی این سئوال را ایجاد می‌کند که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بی‌نظیر استانی و شهر ارومیه تا کی قرار است بدون تکلیف رها شده و هیچ سودی از آن عاید مردم این دیار نشود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا