در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد: مصرف روزانه بنزین به ۱۳۰ میلیون لیتر هم رسید/ خودروسازی متهم ردیف اول کمبود بنزین در ایران

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران گفت: سال گذشته میانگین فروش؛ البته با در نظر گرفتن کرونا حدود 76 تا 77 میلیون لیتر در روز بود در حالی که این رقم در سال جاری بسیار بالاتر و حتی در یک روز به حدود 130 میلیون لیتر هم رسید.

همایون صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره کمبود عرضه بنزین در برخی جایگاه‌ها اظهار داشت: تاکنون هیچگونه گزارشی مبنی بر کمبود و یا خودداری توزیع بنزین از سوی جایگاه‌های عرضه در کشور ارائه نشده مگر اینکه حادثه‌ای در پمپ‌بنزین خاصی پیش آمده و از چرخه فعالیت خارج شده باشد.

وی افزود: واقعیت این است که مصرف و عرضه بنزین بالا و خارج از پیش‌بینی‌ها بوده است، سال گذشته میانگین فروش؛ البته با در نظر گرفتن کرونا حدود ۷۶ تا ۷۷ میلیون لیتر در روز بوده است در حالی که این رقم در سال جاری بسیار بالاتر و حتی در یک روز به حدود ۱۳۰ میلیون لیتر هم رسید.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران متوسط مصرف بنزین در چهار ماهه سال جاری را حدود ۱۰۱ میلیون لیتر در روز اعلام کرد.

وی گفت: میزان تولید بنزین در کشور در بهترین حالت ۱۰۴ میلیون لیتر در روز است و زمانی که تعمیرات اساسی باشد به کف ۹۴ میلیون لیتر می‌رسد. در حال حاضر تناسبی بین تولید و مصرف وجود ندارد، در این شرایط باید برای تامین بنزین تمهیداتی اندیشیده شود مگر اینکه عرضه به شکلی طراحی شود که مصرف کاهش یابد.

صالحی تاکید کرد: مشکل مصرف بنزین در کشور ما این است که هنوز حمل و نقل عمومی اصلاح نشده و خودروهایی حتی در حد استانداردهای بسیار قدیمی دنیا هم نداریم. در حال حاضر مصرف بنزین در خودروهای دنیا ۴.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است در حالی که این رقم در کشور ما بیش از ۱۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. 

وی یادآور شد: عوامل بسیار زیادی روی قضیه مصرف سوخت دخیل است و اگر این رویه ادامه پیدا کند به مشکل تامین می‌خوریم

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا