وزارت میراث فرهنگی مدعی تأسیس ۵۳ موزه جدید در دو سال گذشته شد!

خبرگزاری دولتی ایرنا خبر داده است که «نماد دستاورد آنچه طی دوسال گذشته در حوزه میراث فرهنگی اتفاق افتاده، راه‌اندازی ۵۳ موزه جدید و استرداد ۳۰ شی فرهنگی تاریخی است». البته در ادامه خبر گفته شده است که از این تعداد، ۱۰ موزه وابسته به وزارت میراث فرهنگی، ۲۶ موزه خصوصی و ۱۷ موزه غیروابسته مربوط به سایر دستگاه‌ها هستند.

بنابراین مشخص نیست که چرا وزارت میراث فرهنگی تأسیس ۲۶ موزه خصوصی یا موزه‌های مربوط به سایر دستگاه‌ها را که ممکن است نهادهای غیردولتی مثل شهرداری یا بنیاد مستضعفان باشند، در زمره عملکرد خود به حساب آورده است؟ ضمن این‌که خوب بود آن ۱۰ موزه تأسیس شده توسط وزارتخانه را نیز معرفی می‌کردند تا مردم بدانند که منظور، تأسیس موزه‌هایی در سطح موزه هنرهای معاصر یا موزه فرش یا موزه هنر ایران (کاخ مرمر) است یا مثلا یکی از تالارهای کاخ گلستان که بعد از مرمت ادواری و برگزاری یک همایش خودمانی به مقام موزه مستقل ارتقا یافته است!

جالب آن‌که مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، تنها یک روز بعد از انتشار این خبر از مقام خود برکنار شد. واقعا اگر اداره کل موزه‌ها توانسته است در عرض دو سال ۱۰ موزه جدید در خودِ وزارتخانه تأسیس کند و در راه‌اندازی ۴۳ تای دیگر نیز مشارکت یا همکاری مؤثر داشته باشد، چرا باید از جایگاه خود کنار برود؟ مگر آن‌که بخواهند او را به خاطر چنین دستاوردی که در تاریخ موزه‌داری ایران بی‌سابقه است، در جایگاهی بالاتر قرار دهند. در حالی‌که همه شواهد حاکی از آن است که برکناری هم‌زمان مدیرکل موزه‌ها و مدیرکل ثبت آثار ‌به علت همسو نبودن آنان با سیاست‌های غیراصولی و دستاوردسازی‌های بی‌پایه است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا