آیا در میزان قاچاق پوشاک آمار سازی می شود؟

به گزارش اشکان نیوز سعید غدیری با اشاره به اینکه از دو سال گذشته که بحث مبارزه با قاچاق پوشاک به صورت جدی مطرح و دو دستورالعمل ثبت نمایندگی برندهای خارجی پوشاک و کدهای شناسه کالا و کد رهگیری عنوان شد ، اظهارداشت: در آن مقطع برندهای خارجی علاوه بر اینکه بازار اصلی را هدف قرار داده‌ بودند در مجتمع های بزرگ مستقر و سهم بالایی از بازار را در اختیار داشتند که برخورد با آنها می توانست بازار را از حالت صرف قاچاق خارج و فضای ناامنی را برای مابقی قاچاقچیان پوشاک فراهم کند.

وی با بیان اینکه بر همین اساس برنامه ریزی شد به صورت مرحله‌ای نخست با برندهای بزرگ خارجی پوشاک مقابله شود، افزود: خوشبختانه از بهمن ماه سال ۹۷ ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بحث عملیاتی شدن این موضوع را آغاز و باعث شد بخشی از بازار پوشاک برای این برندهای محرض قاچاق ناامن شود.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک تصریح کرد: البته در ابتدای اجرای این موضوع فضایی مبنی بر ناامن شدن بازار پوشاک مطرح شد که ستاد مبارزه با قاچاق و بخش خصوصی با حمایت از اجرای طرح و مانع سنگ اندازی ها شدند.

غدیری با اشاره به اینکه سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته بود اجرایی شدن دستورالعمل مقابله با برندهای محرض قاچاق باعث شد تا میزان قاچاق ۱۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کند، گفت: به اعتقاد ما این امر طبیعی است زیرا مرحله اول اجرای دستورالعمل مقابله با برندهای محرض بود و هنوز به سطح بازار و فروشگاه‌ها نرسیده است .

به گفته وی، در سال ۱۳۹۶ حجم قاچاق در بخش پوشاک حدود دو و نیم میلیارد دلار بود که در سال۹۷ با احتساب کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری میزان قاچاق به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است اما اخیراً سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است حجم کاهش قاچاق بیش از این ارقام است وقاچاق به ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک تصریح کرد: “این مقام در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تیرماه امسال اعلام کرده بود ۱۰۰ میلیون دلار کاهش قاچاق اتفاق افتاده و در سال ۹۷ نیز میزان قاچاق به ۱ میلیاردو ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است. در سال ۹۸ هم هنوز آمار به جمع بندی نرسیده اما به طور حتم حجم قاچاق کاهش یافته است”. ما از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتظار داریم بحث آمار و اطلاعات را دقیق‌تر اعلام کند. مگر در سطح عرضه و بازار چه اتفاقی افتاده که حجم قاچاق تا این میزان کاهش یافته است ؟ چرا در آمار تناقض وجود دارد مگر برخورد با چند مجتمع بزرگ تا این میزان حجم قاچاق را کاهش می دهد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا