به دنبال تخریب دو سد خاکی؛ قلعه‌ی ابرکوه را آب برد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از ویران شدن قلعه تاریخی فیروز آباد ابرکوه در بارندگی‌های اخیر خبر داد و گفت: خسارت‌های وارد شده به بافت‌های تاریخی در اثر بارندگی تاکنون نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

به گزارش اشکان نیوز ، «سیدمصطفی فاطمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از خسارت قابل توجه سیل به قلعه تاریخی فیروز آباد خبر داد و اظهار کرد: این قلعه که از زیباترین قلاع استان نیز به شمار می‌رود، متاسفانه در سیلاب روز گذشته ویران شد.

وی در مورد علت تخریب این قلعه نیز تصریح کرد: دو سد خاکی بالادست روستا که در جریان بارندگی‌ها پر شده بودند، تخریب و وارد روستای فیروزآباد شدند و ورود سیل به روستا موجب ریزش بخش قابل توجهی از قلعه فیروزآباد و خسارت بسیار زیاد به این سازه تاریخی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با بیان این که از مسببان این رخداد شکایت شده است، گفت‌: به سرعت برای مرمت این سازه با مصالح موجود و کمک‌های جهادی باید اقدام کنیم.

فاطمی افزود: متاسفانه این قلعه مسکونی که سال‌های گذشته مرمت شده بود، به علت بارندگی تخریب شده است.

وی در مورد دیگر خسارت‌های وارد شده ناشی از بارندگی اخیر نیز اظهار کرد: علاوه بر قلعه تاریخی ابرکوه و بخشی از قلعه تاریخی خرانق، چند خانه شخصی در بافت تاریخی یزد و بخشی از بازار خان نیز تاکنون خسارت دیده است.

این مسئول با بیان اینکه خسارت‌های وارد شده امسال تاکنون نسبت به سال گذشته کمتر بوده است، در مورد عمده علت خسارت‌های امسال در باران، خاطرنشان کرد: با باز شدن مسیر ناودان‌ها می‌توان یک بنای تاریخی را نجات داد و از تخریب آن جلوگیری کرد که متأسفانه بناهایی مثل قلعه خرانق با وجود پایش ابتدای پاییز ناودانها توسط میراث ، مجدداً مسدود شده بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا