ورود دادگستری به معضلات مدیریت شهری بندرعباس/ گلایه از عدم نام‌گذاری کوچه‌ها به نام شهدا

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: طرح جامعی از سوی دادگستری استان هرمزگان تهیه و به ادارات و دستگاه های اجرایی و دیگر متولیان ابلاغ شده است که بر اساس آن، دستگاه‌های مربوطه اعم از شهرداری، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی،سپاه،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مسکن و شهرسازی و اداره کل صمت استان با محوریت دادگستری کل هرمزگان وظایفی را متقبل شوند و در اسرع وقت طی یک بازه زمانی سه ماهه مشکلات محلات کم برخوردار شهر بندرعباس را به گونه ای که در شأن مردم آن باشد حل و فصل کنند.

به گزارش اشکان نیوز ، علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با همراهی فرمانده سپاه امام سجاد «ع» و جمعی از مسئولین اجرایی و مدیران ادارات به منظور ارزیابی روند اجرای مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم و مراحل اجرای طرح کاهش گام به گام آسیب‌های اجتماعی در محلات کم برخوردار بندرعباس به صورت سرزده از محله کوی آیت اللّه غفاری این شهرستان بازدید کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در جریان این بازدید ضمن دیدار با ساکنان و اهالی این محله در جریان آسیب‌های اجتماعی، مشکلات خدمت رسانی به مردم و همچنین محرومیت‌های موجود قرار گرفت و دستورات لازم را برای رفع آنها صادر کرد.

علی صالحی  در خصوص همکاری مشترک با دیگر دستگاه های مسئول به منظور خدمت رسانی با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در محله کوی آیت اللّه غفاری و دیگر محلات بندرعباس، اظهار داشت: امروز با همکاری سپاه امام سجاد«ع» و مشارکت همه دستگاه‌ها طرح کاهش گام به گام آسیب‌های اجتماعی در مناطق کم برخوردار شهر بندرعباس با محوریت چهار محله کوی آیت اللّه غفاری، کوی ملت، اسلام آباد و محله چاهستانی‌ها آغاز و قرارگاه تحول این محلات راه اندازی شد.

وی خاطرنشان کرد : در نتیجه ایجاد قرارگاه تحول محلات بندرعباس با همکاری دادگستری استان و سپاه امام سجاد(ع) و مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی و شهرداری، ارگان‌های مرتبط می‌توانند در جهت محرومیت زدایی و توانمندسازی این محلات کمک کنند تا برنامه‌های مشترکی را به اجرا بگذاریم.

خدمت رسانی به محلات محروم تشدید می‌شود

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: طرح کاهش گام به گام آسیب های اجتماعی در محلات کم برخوردار شهر بندرعباس با هدف پیشگیری از وقوع جرم ، محرومیت زدایی و توزیع عادلانه خدمات در این مناطق اجرا می گردد و براساس آن ، طی برنامه زمانبندی شده یکساله ، با اختصاص مهلت سه ماهه برای بازآفرینی و توسعه زیرساخت ها و همچنین اصلاح نواقص موجود در هریک از محلات، در مجموع و در نهایت به چهار محله کم برخوردار شهر بندرعباس خدمت رسانی خواهد شد و ضمن کاهش آسیب های اجتماعی در این مناطق ، گام های بلندی در جهت عمران و آبادانی هر محله و رفع مشکلات ساکنین آن برداشته خواهد شد.

عملکرد دستگاه‌ها در محلات رصد می‌شود

وی در تشریح تدابیر پیشگیرانه اتخاذ شده به منظور اجرای طرح کاهش گام به گام آسیب های اجتماعی در مناطق کم برخوردار و فعالیت های قرارگاه تحول محلات چهارگانه شهر بندرعباس نیز اظهار داشت: هم اندیشی و تصمیم گیری به همراه رصد عملکرد دستگاه ها و ادارات متولی و نظارت بر اقدامات انجام شده در راستای مصوبات و به منظور بازآفرینی و محرومیت زدایی از مأموریت های مهم قرارگاه تحول اجتماعی محلات است.

دستگاه قضایی اجازه نمی‌دهد هیچ نقطه‌ای مأمن مجرمان شود

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه با اشاره به برخی آسیب های اجتماعی و جرائم مشهود در خیابان‌ها و کوچه‌های این محلات که موجب سلب آسایش اهالی شده است و تأکید بر این‌که هیچ‌ نقطه‌ای از شهر بندرعباس نباید مأمن و جولانگاه مجرمان و خلافکاران و معتادان متجاهر شود، تصریح کرد: دستگاه قضایی به‌هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهد افرادی با ایجاد لانه‌های فساد در منازل و معابر، به امنیت و آسایش مردم آسیب بزنند.

شهرداری امکانات محلات محروم را افزایش دهد

وی در ادامه افزود: دستگاه‌های اجرایی و شهرداری باید خدمات ویژه حوزه خود را به ساکنان این محلات محروم ارائه کنند و با ایجاد امکانات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در این مناطق از میزان آسیب ها بکاهند.

در صورت کوتاهی دستگاه‌ها با آنها برخورد قانونی خواهد شد

صالحی با تعیین مهلت سه ماهه برای مدیران متولی و دستگاه های مربوطه تأکید کرد: در صورت کوتاهی دستگاه‌ها در امر خدمات رسانی به این محله‌ها و مناطق، با عنایت به دستورالعمل «نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان»  ابلاغی از سوی ریاست محترم قوه قضائیه با متخلفان برخورد جدی خواهد شد.

وی در ادامه، جامعه سالم را جامعه مبتنی بر اخلاق، معنویت، عدالت و عقلانیت توصیف کرد و گفت: باید با اجرای طرح‌های پیشگیرانه، به‌سوی شکل‌گیری جامعه سالم حرکت کنیم و هیچ دستگاهی حق ندارد از انجام مسئولیت‌ها و وظایف خود در این مسیر سرباز بزند.

شهرداری باید روشنایی و نورکافی در محلات ایجاد کند

صالحی همچنین از شهرداری بندرعباس خواست در راستای احقاق حقوق عامه ، عمل به وظایف قانونی و همچنین اجرای مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم استان هرمزگان نسبت به تأمین روشنایی و نور کافی در مناطق مختلف این محلات، تعیین تکلیف اسناد منازل ساکنین با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک و انتقال مالکیت و صدور سند به نام مالکین این منازل، تقسیم عادلانه منابع و امکانات، ایجاد پارکها ، فضای سبز و مبلمان مناسب و اصولی شهری طی مهلت سه ماهه اقدام نماید.

گلایه از عدم نامگذاری کوچه‌ها به نام شهدای محلات در بندرعباس

وی همچنین با گلایه از عدم نامگذاری برخی کوچه ها و معابر این محلات از شهرداری بندرعباس خواست با عنایت به اینکه مردم شریف محله کوی آیت اللّه غفاری بیش از چهل شهید والامقام را تقدیم انقلاب اسلامی نموده اند، ظرف مدت ۱۰ روز ، تمامی  کوچه های این محله و دیگر محلات مورد بازدید قرار گرفته را به نام شهدا مزین و  نامگذاری نماید.

علی صالحی همچنین دستورات لازم را جهت بررسی مطالبات مردم محله کوی آیت اللّه غفاری به منظور رفع کمبودها و نارسایی های موجود در این محله صادر کرد و با تأکید بر لزوم بازسازی بافت فرسوده این محله ابراز داشت: محرومیت زدایی و کمک به خانواده هایی که نسبت به تأمین معیشت خود با مشکل رو به رو هستند ،ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

طرح ویژه ۳ ماهه برای محلات کمتر برخوردار

صالحی اضافه کرد: طرح جامعی از سوی دادگستری استان هرمزگان تهیه و به ادارات و دستگاه های اجرایی و دیگر متولیان  ابلاغ شده است که بر اساس آن، دستگاه‌های مربوطه اعم از شهرداری، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی،سپاه،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مسکن و شهرسازی و اداره کل صمت استان با محوریت دادگستری کل هرمزگان وظایفی را متقبل شوند و در اسرع وقت طی یک بازه زمانی سه ماهه مشکلات محلات کم برخوردار شهر بندرعباس را به گونه ای که در شأن مردم آن باشد حل و فصل نمایند که امیدواریم با اجرای کامل این طرح به زودی شاهد تحولی مهم در این محلات باشیم.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، ایجاد اشتغال، کاهش فقر، توانمند سازی و ایجاد دسترسی آسان جهت اجرای مشاغل کوچک و خانگی را از مهمترین محورها و اهداف طرح «کنترل آسیب های اجتماعی و جرایم در محلات محروم بندرعباس» برشمرد.

علی صالحی، ساماندهی و بازسازی بافت فرسوده با استفاده از ظرفیت گروه های جهادی ،بازگشایی معابر، ایجاد اشتغال برای جوانان ساکن این محلات از طریق صدور جواز کسب و ارائه تسهیلات بانکی با مشارکت اتحادیه اصناف و سازمان فنی حرفه‌ای را از دیگر ویژگی های این طرح برشمرد.

اجرای طرحهای پیشگیرانه در برخی محلات

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با اشاره به محورهای پیشگیرانه طرح تحول محلات شهر بندرعباس، استقرار مراکز پلیس، ایجاد گشت های رضویون ، جمع آوری معتادان متجاهر و پاتوق‌های آنها و پیش بینی نظام بازپروری هدفمند و علمی برای این افراد را از دیگر خصوصیات طرح  کنترل آسیب های اجتماعی و جرایم در محلات محروم بندرعباس عنوان کرد.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه طرح کنترل آسیب های اجتماعی و جرایم در محلات محروم و کم برخوردار بندرعباس با محوریت دادگستری استان و همکاری سپاه امام سجاد(ع)، شهرداری بندرعباس و سایر دستگاه های حمایتی و مقابله ای از ابتدای آبانماه آغاز شده است افزود: هدف از اجرای این طرح ؛ شناسایی آسیب های اجتماعی محلات پر خطر و اتخاذ تدابیر مناسب جهت رفع آن از جمله اقدام به منظور جمع آوری معتادین متجاهر،  مقابله با سرقت، دستگیری اراذل و اوباش، فروشندگان مواد مخدر و مشروبات الکلی، فروشندگان سلاح غیر مجاز و برخورد با اعمال غیر اخلاقی با رویکرد تحولی و افزایش ضریب امنیت محلات می باشد.

کاهش وقوع جرم در اولویت دستگاه قضایی است

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان هرمزگان یادآور شد: از ابتدای سال جاری بسط و گسترش فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب های ناشی از طلاق و ناهنجاری های اعتیاد، قتل، پرخاشگری و … به طور جدی در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار گرفته است که همین موضوع منجر به امضای تفاهم نامه همکاری با سپاه امام سجاد(ع) تحت عنوان “طرح مصلحین خانواده” شد.

به گزارش فارس، در جریان این بازدید و در راستای اجرای طرح کاهش گام به گام آسیب های اجتماعی در محلات، دستورات فوری به منظور تخریب چند پاتوق و محل تجمع معتادین متجاهر، پلمب چند محل خرده فروشی موادمخدر، جمع آوری آنی معتادین متجاهر،  زیبا سازی محله و جمع آوری زباله‌های انباشت شده و روان آب فاضلاب، توزیع ۲۰۰۰ بسته معیشتی میان ساکنین، تعمیر و بازسازی فوری ۱۵ منزل مسکونی که نیاز فوری به تعمیر داشتند ، پلمب یکی از پاتوق های عرضه مشروب الکلی به همراه دستگیری عوامل جرم و تعطیلی تمامی ضایعاتی های محله کوی آیت اللّه غفاری که علاوه بر فرسودگی و مخاطرات ایمنی، موجب ایجاد مزاحمت برای ساکنین محل شده بود صادر شد.
منبع: فارس
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا