شرکت مس موفق به کسب رتبه‌بندی اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات شد

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت مس با نیم‌قرن تجربه فعالیت صنعتی و معدنی توانست برای اولین‌بار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مورد قضاوت و ارزیابی یکی از مؤسسات رتبه‌بندی به نام رتبه‌بندی اعتباری «پایا» بشود…

به گزارش اشکان نیوز دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت مس با نیم‌قرن تجربه فعالیت صنعتی و معدنی توانست برای اولین‌بار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مورد قضاوت و ارزیابی یکی از مؤسسات رتبه‌بندی به نام رتبه‌بندی اعتباری «پایا» بشود و رتبه اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات و رتبه اعتباری کوتاه‌مدت A1 را دریافت کند.
سعدمحمدی با اعلام این خبر و با بیان اینکه شرکت رتبه‌بندی اعتباری «پایا» با همکاری شرکت ترکیه‌ای «جی سی آر آوراسیا» سیستم‌های رتبه‌بندی اعتباری معتبر را برای شرکت‌ها و ناشران و اوراق بهادار ایرانی پیاده‌سازی و اجرا می‌کند، گفت: این شرکت بر اساس بررسی داده‌های کمی شامل صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی مستخرج از آن و ویژگی‌های کیفی شامل ارزیابی‌های مربوط به فعالیت‌های شرکت، حاکمیت شرکتی، محیط عملیاتی، تأمین مالی و سوابق آن و نیز تحلیل فضای کلان اقتصادی، کسب‌وکار و صنعت مربوطه اقدام به رتبه‌بندی اعتباری بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی می‌کند.
وی افزود: مدلی که رتبه‌بندی شرکت بر اساس آن انجام‌شده نه‌تنها بر اساس مکانیزم های گزارشگری مالی بوده بلکه بر اساس قضاوت متخصصان مالی و فنی نیز بوده که ارزیابی کیفی مستقلی نیز  از وضعیت شرکت مس انجام دادند و بر این اساس موفق شدیم رتبه اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات و رتبه اعتباری کوتاه‌مدت A1 با درجه سرمایه‌گذاری را به دست بیاوریم.
سعدمحمدی تصریح کرد: چون این رتبه‌بندی بر اساس شاخص‌های قوی بین‌المللی مورد ارزیابی قرارگرفته نشان می‌دهد که ساختار مالی شرکت مس و نظام مدیریتی شرکت در مقابل شوک‌های اقتصادی و ریسک‌های موجود اقتصادی بسیار مستحکم است و از هیچ‌گونه شکنندگی برخوردار نیست و این پیام مناسبی برای بازارهای مالی و بازار سرمایه است.
به گفته مدیرعامل شرکت مس این رتبه نشان می‌دهد که بانک‌ها بدون اخذ وثایق لازم و با خیال راحت می‌توانند به شرکت مس اعتبار لازم را تخصیص دهند.
وی  به کسب رتبه اعتباری کوتاه‌مدت A1 اشاره کرد و گفت: رتبه اعتباری سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت شرکت مس برای سرمایه‌گذارانی که بخواهند به‌صورت کوتاه‌مدت در شرکت مس سرمایه‌گذاری کنند A1 است یعنی شرکت مس با دورنمای بلندمدت  +A هم استحکام مالی دارد و هم ثبات اقتصادی و در کوتاه‌مدت هم دارای توانایی مالی و عملیاتی و پاسخگویی به تعهداتش است.
وی تأکید کرد: با ثبات بودن دورنمای اقتصادی شرکت مس باعث می‌شود که نهادهای مالی و صندوق بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به ساختار مالی شرکت مس اتکا کنند.
سعدمحمدی بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که شرکت مس در سال ۹۹ گزارش‌های مالی خوبی داشته باشد و بندهای شرطی‌ای که در سال‌های قبل به‌واسطه محیط عملیاتی بر شرکت تحمیل‌شده و تعیین تکلیف نشده بودند  امسال به لطف پروردگار بسیاری از بندهای گزارشگری مالی هم  تقلیل پیدا کند.
وی اضافه کرد: حدس ما این است که رتبه اعتباری شرکت که +A است در سال ۹۹ رتبه ما؛ که شرکت مس همچون بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا با ریسک‌های مختلفی در دنیا ازجمله کرونا روبرو بود؛ بر اساس صورت جریان نقدی‌ و ساختار مالی شرکت بهبود پیدا کند.
مدیرعامل شرکت مس تأکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که وضعیت سمت چپ ترازنامه شرکت مس که وضعیت بدهی‌های شرکت است بسیار متفاوت با شرکت‌های بورسی است یعنی عمده بدهی‌های شرکت مس در دسته بدهی‌هایی است که فاقد بار مالی برای سهامداران است و عمدتاً از جنس تسهیلات و از نوع بدهی‌هایی است که هزینه‌های مالی بر آن مترتب نیست.
وی تصریح کرد: این موضوع درواقع نشان می‌دهد که نسبت پوشش بهره‌ شرکت مس بسیار بسیار بالا است و سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت شرکت مس به‌راحتی می‌تواند پاسخگوی تعهدات فعلی و آتی شرکت باشد.
مدیرعامل شرکت مس در ادامه با اشاره به اینکه شرکت مس به‌صورت داوطلبانه رتبه‌بندی اعتباری‌اش را منتشر خواهد کرد و اجزای آن را در اختیار نهادهای مالی قرار خواهد داد گفت: بدون شک این رتبه‌بندی مبنایی برای قضاوت نسبت به عملکرد گذشته و دورنمای آینده شرکت مس ایجاد کرد و به فعالان بازار سرمایه نشان می‌دهد که شرکت مس چه مسیر مناسبی را طی می‌کند.
وی بیان کرد: البته برنامه توسعه جامع شرکت مس که در مجمع سال ۱۳۹۸ تصویب شد یک نقشه راه بسیار منظم و مدونی در اختیار سهامداران قرار می‌دهد تا یک تصویر روشنی از آینده را ترسیم کنند.
سعدمحمدی با اشاره به عبور سهامداران شرکت مس از مرز یک‌میلیون نفر گفت:  به‌تمامی پرسنل صنعت مس در صف و ستاد و همه سهامداران عزیز شرکت مس این موفقیت را تبریک می‌گویم چراکه اگر شرکت مس امروز توانسته به این صورت مورد قضاوت نهاد مالی مستقلی بشود و چنین رتبه‌بندی خوبی را به دست آورد مدیون زحمات تک‌تک آنان است.
وی در پایان گفت: امروز ما می‌توانیم ادعا کنیم که شرکت مس یک شرکتی است که استحکام مالی بسیار قوی‌ای دارد و در نوع خودش نسبت به شرکت‌هایی که دارند فعالیت می‌کنند بی‌نظیر است و دورنمای بسیار بسیار با ثباتی برای فعالان بازار سرمایه دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا