سهم هرمزگان از سرمایه گذاری عظیم ملی در عرصه اقتصادی چیست؟

در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب‌های تلخ و شیرینی وجود دارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است.نظام جمهوری اسلامی در ایران به رهبری بزرگ مردی که جهان مانند او را کمتر به خود دیده است و همچنین جان‌فشانی فرزندان فداکار این مرز و بوم، حرکت خود را آغاز کرد. در این میان، شهادت دو شخصیت فداکار اسلام، رجایی و باهنر که به آتش کین منافقان سوختند، فصلی از شهادت را به نام «هفته دولت» در تاریخ انقلاب گشود که یاد و خاطره این عزیزان را جاودانه نمود.

سابقه تاریخی مبارزه این مرز و بوم با امریکا ، طاغوتیان و اشغالگران سرداران رشیدی همچون رئیسی و دارا که در مبارزه مستقیم با امریکا به فیض شهادت نایل امدندو مجاهدان کم نظیری همچون شهیدان مدافع حرم سالاری و تختی نژاد گواهی این مدعاست که مردم این دیار دین خود را در حفظ و حراست از کیان جمهوری اسلامی ادا کرده و می کنند.

امروزه مردم نگران کمبودها نیستند بلکه از تبعیض ها و وجود مدیران آلوده به فساد مالی و سیاسی در رنجند. امروز مردم هرمزگان سوال می کنند که چه سهمی از سرمایه گذاری عظیم ملی در عرصه اقتصادی در این استان دارند و چه میزان از اشتغال این استان از ظرفیت های بومی و ماندگار بهره گرفته می شود ؟

مردم هرمزگان انتظار دارند تا از محل درآمدهای کلان اقتصادی در این استان، بیمارستان شهید محمدی به عنوان پیشانی درمانی این استان ارتقا و بهبود یابد تا مردم گرفتار معضلات درمانی مجبور به مهاجرت به استان های همجوار نشوند.

آیا پس ازگذشت ۴۳ سال از عمر پربرکت جمهوری اسلامی، نباید از نیروی انسانی کارآمد، متعهد و متخصص استان در چارچوب توسعه منابع انسانی به طور منطقی و عادلانه در مناصب مدیریتی در سطح ملی ، منطقه ای و استانی استفاده شود؟

همواره این پرسش بی پاسخ روحمان را می آزارد. در حالی که بزرگ ترین مجتمع بندری و گمرکی در این استان قرار دارد و به رغم سهم قابل توجه آن در افزایش سطح درآمد ملی از طریق صادرات، واردات و ترانزیت کالا، میزان اختصاص این درآمدها به استان ناچیز و اندک است؟ که تنها یک قلم آن می توان به سهم بنادر منطقه ویژه شهید رجایی ۵/۱ در هزار اشاره کرد که این مبلغ به طور کامل به سازمان بنادر کشور واریز می شود که تنها نیم درصد باید سهم توسعه شهر بندرعباس شود. اما این مبلغ به کجا می رود؟ یا معادل ۱۲ در هزار ارزش گذاری کالاهای وارداتی که حقوق ورودی آنها از طریق گمرک وصول می شود و در اختیار وزارت کشور قرار می گیرد که براساس مقررات تبصره ۲۰ ماده ۳۹ قانون ارزش افزوده به دهیاری ها و شهرداری های کل استان داده شود. چرا به هرمزگان نمی رسد؟

چرا صنایع غرب شهر بندرعباس در توسعه همه جانبه و پایدار این شهر مشارکت فعال ندارند؟

آیا در استان های دیگر نیز نسبت درآمدهای آن استان با تخصیص بودجه در جهت توسعه آن استان به همین منوال است؟ به یقین که این گونه نیست. صنایع و تولید ناخالص ملی در آن استان ها بخش مهمی از فرآیند توسعه شهری و منطقه ای را برعهده دارند که بوی مشمئزکننده تبعیض و بی عدالتی آن آزاردهنده است.

بطوریکه هرمزگان نجیب با رتبه بالای درآمدی در میان استان هاست متاسفانه دارای بالاترین ضریب فلاکت در میان استان های کشور است.

زخم کهنه عدم اختصاص اعتبارات برای شتاب توسعه متناسب با درآمددولت ها آزار دهنده است

می آیند و می روند ولی همچنان این زخم کهنه عدم اختصاص اعتبارات لازم در جهت شتاب توسعه متناسب با درآمدهای سرشار این استان، خاطر مردم این دیار را می آزارد و بانیان وضع موجود همچنان میدان دار و یکه تازی کنند تا دشمنان در هجمه های ناتوی فرهنگی بواسطه این ویژه خواران و پادوهای داخلی خود بر طبل یاس ، ناامیدی و تفرقه بکوبند.

امروز دشمن دریافته است که بهترین راه غلبه بر ایران اسلامی جنگ نرم و ناتوی فرهنگی است راهبرد دشمن در این جنگ ریختن بذر تردید ، دو دلی ، یاس و ناامیدی در دل جوانان همانند اوائل جنگ تحمیلی که جوانان آن زمان گوششان به حسینیه جماران بود نه دشمن و راهبرد دیگر دشمن برهم زدن اتحاد و انسجام ملی و کاهش اعتماد عمومی است ولی دشمن باید بداند امت اسلامی بویژه جوانان امروز نیز همانند دوران جنگ سخت حتی بیشتر گوششان به ندای رهبر فرزانه در حسینیه امام خمینی (ره) است نه بلندگوهای دشمن ، امت ایران اسلامی گوششان به سمت ایشان است که در جمع مردم قم ، مردم را به ((حفظ وحدت و انسجام ملی)) فرا خواندند و در تذکری فرمودند : ( در طول ۴۳ سال هرجا پیشرفت و حرکت کرده ایم محصول روحیه و مجاهدت افراد مومن و انقلابی بوده و هرجا کار زمین مانده پای فرصت طلبی و فساد ، اشرافی گر ی و نگاه های غیر انقلابی در میان است.

برخی مدیران حتی در مراتب عالی با شفافیت و کار رسانه ای و خبرنگاران دلسوز استان میانه خوبی ندارند

متاسفانه برخی مدیران حتی در مراتب عالی در هرمزگان با شفافیت و کار رسانه ای و خبرنگاران دلسوز استان میانه خوبی ندارند که این موضوع موجب می شود رسانه های خارجی بویژه رسانه های معاند و پادوهای داخلی دشمن هر روز تبلیغات جدیدی در جهت راهبرد جنگ نرم دشمن راه اندازی کنند!

رهبر فرزانه انقلاب در دیدار اعضای هیات دولت ،عملکرد دو ساله این دولت را موجب تقدیر و تمجید دانستند و فرمودند: متأسفانه به علت نارسایی در زبان رسانه‌ای دولت، فعالیت‌های خوب آن، به اندازه لازم و شایسته به اذهان مردم منعکس نشده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در علت‌یابی انعکاس ضعیف اقدامات خوب دولت در جامعه، دو نکته را بیان کردند: اول؛ ضعف اطلاع‌رسانی هنرمندانه دولت و دوم؛ مشکلات معیشتی از جمله گرانی شدید برخی مواد غذایی و گرانی مستأصل‌کننده در بخش مسکن که باعث شده همچون غبار مانع دیدن کارهای اساسی دولت شود.

کارآمدسازی فعالیت‌های رسانه‌ای دولت، تذکر بعدی رهبر انقلاب بود که در این زمینه گفتند: برای هر اقدام مهم، یک پیوست تبلیغاتی روشن لازم است مثلاً در قضیه حذف ارز ترجیحی که کار لازمی بود، باید به صورت روشن، علت این کار و فواید و آثار آن برای مردم تبیین می‌شد.

افتتاح و کلنگ زنی هزارو ۱۶۹ پروژه در هفته دولت در هرمزگان نشان از عزم دولت در توسعه استان داردو نیازمند اطلاع رسانی وسیع و گسترده دارد. این درحالی است که مقام عالی اجرایی استان در هفته دولت و حتی روزخبرنگار متاسفانه حتی یک بار هم در جمع خبرنگاران حضور نیافته که موجبات دلخوری و رنجش اهالی رسانه استان را به دنبال داشته است.

مشکل عمده مردم هرمزگان عدم مدیریت صحیح در حوزه های مختلف است

تورم بسیار زیاد در استان خصوصا بندرعباس ، کمبود خدمات بهداشتی و درمانی و نبودن در خدمات آموزشی که آموش و پرورش استان را به جولانگاه سهم خواهی نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی تبدیل شده است و سایر تنگناه ها نشان از عدم مدیریت صحیح در استان است استانی که پیشانی اقتصادی کشور است . در بندرعباس محلات فرسوده ای وجود دارد که ساکنان آن از خدمات شهری بی بهره اند.

این ها سزاوار هرمزگان نیست…

مردم نجیب هرمزگان قرن هاست که حافظ مرزهای آبی و کیان ایران اسلامی هستند سزاوار نیست از نجابت ، تواضع و صبوری آن ها سوءاستفاده شود و در چنین محرومیت و تبعیضی روزگار بگذرانند.

هرمزگان دیار آفتاب و ایمان و دریادلی است، دریادلانش ولایت مدارند و تا پای جان بر سر آرمان های انقلاب اسلامی، شهدا، امام شهدا و مقام عظمای ولایت ایستاده اند و با افتخار آغوش خود را به سوی همه هموطنان خود در جای جای ایران اسلامی گشوده اند و اکنون هرمزگان به لحاظ تنوع قومیتی به ایرانی کوچک مبدل شده است که نمونه ای بارز از همدلی، همراهی و همگرایی مردمان این مرز و بوم است.

پرویز سالاری

منبع: کوش نیوز

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا