معاون استاندار در نخستین جلسه کارگروه نظارت بر اشتغال بومیان در صنایع تاکید کرد: بی قانونی کار در مناطق ویژه اقتصادی را خاتمه دهید/اعتماد مردم از مسیر احیای اشتغال می گذرد

نخستین جلسه کارگروه ارزیابی و نظارت بر اشتغال نیروهای بومی در صنایع و همچنین پیگیری اشتغال فرزندان شاهد و ایثار گر با دستور استاندار هرمزگان و به ریاست دکتر خاکی نهاد معاون توسعه مدیریت و منابع در استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان دکتر «محسن خاکی نهاد» در این نشست با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و دغدغه دولت در خصوص اشتغال نیروهای بومی یادآور شد: براساس منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مسیری باید حرکت کرد که اعتماد مردم احیا شود و یکی از این مسیرها در هرمزگان موضوع اشتغال است.

معاون استاندار یادآور شد: نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در مراسم معارفه استاندار هرمزگان فقر و بیکاری را دو معضل اصلی استان بیان و اعلام کردند و تا زمینه اشتغال ایجاد نشود فقر از بین نمی رود.

وی حس تبعیض مردم نسبت به بنگاه های بزرگ را دردی مهمتر از اشتغال در صنایع دانست و تصریح کرد: باید با ابزارهای قانونی با اینگونه تبعیض ها برخورد شود.

رئیس کارگروه نظارت و ارزیابی اشتغال بومیان در صنایع افزود: سیاسیون استان و نمایندگان هم دغدغه اشتغال دارند و در این زمینه اقداماتی آغاز شده است که می توان به اخذ مصوبه مهمی پیشنهادی معاونت توسعه مدیریت استانداری به هیأت وزیران در سفر به هرمزگان اشاره کرد که منجر به تصویب اختصاص ۱۰۰ درصدی اشتغال بومیان در مشاغل عمومی و ۵۰ درصدی در مشاغل تخصصی بود.

دکتر خاکی نهاد با بیان اینکه این مصوبه نباید بر زمین بماند تاکید کرد: عزم دولت و استاندار جدی است و این مهم باید عملیاتی شود.

وی به ضرورت تشکیل کارگروه اختصاصی ویژه اشتغال بومیان و فرزندان شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت: این کارگروه به دستور استاندار با تفویض اختیار به معاونت توسعه مدیریت پیش خواهد رفت و مصوبات آن لازم الاجراست.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان تاکید کرد: با ترک فعل کنندگان در جذب نیروهای هرمزگان و کسانی که در حوزه اشتغال سنگ اندازی می کنند به شدت برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه آمارهای اشتغال شایسته استانی مثل هرمزگان نیست تصریح کرد: وعده دادیم در اشتغال تحرکات خوبی رقم بخورد و در سفرهای هفتگی شورای اداری یکی از اقدامات رفع موانع اشتغال است که در پروژه های رشد و پیشران به دلیل اشتغالزا بودن در اولویت قرار دارد.
رئیس کارگروه نظارت و ارزیابی اشتغال بومیان در صنایع خاطرنشان کرد: از سوی دیگر فرهنگ اشتغال هم باید تغییر کند چرا که کار فقط پشت میز نشستن نیست به طور مثال اکنون در مزارع پرورش میگو فرصت اشتغال فراهم اما کمتر استقبال شده است.

وی سامانه رصد را بسیار مهم ارزیابی و تاکید کرد: با کسانی که در مسیر اشتغال جوانان بومی خللی ایجاد کنند برخورد حاکمیتی می‌شود.

خاکی نهاد با اشاره برخی ابهامات و غبارآلود بودن آمارهای اشتغال بومیان در صنایع و شرکت های مستقر در بنادر تصریح کرد: به وضعیت بی قانونی کار در مناطق ویژه اقتصادی پایان دهید.

معاون استاندار با انتقاد از حضور مدیران پروازی در سطوح میانی اظهار کرد: هیچ توجیهی ندارد برای یک کار ساده مدیر پروازی در صنایع داشته باشیم و از اداره کار و بازرسی و دستگاه های نظارتی میخواهیم پس از بررسی لازم، اقدامات قانونی انجام دهند.

خاکی نهاد تاکید کرد: همه دستگاه ها باید از اداره کار جهت فراهم کردن رفع موانع اشتغال بومیان در صنایع و شرکت ها حمایت کنند.

در این نشست مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از عدم همکاری صنایع و شرکت ها در ارایه آمارهای صحیح، عدم جذب نیروهای بومی متخصص در سطح مدیریتی، عدم جذب معلولین و خانواده ایثارگران علیرغم الزامات قانونی به بهانه خصوصی بودن، مدیران میانی پروازی و بازنشستگان نجومی بگیر تحت عنوان مشاور که در استان نیستند به شدت انتقاد کرد و خواستار ورود دستگاه های حاکمیتی و نظارتی به این موضوع شد.

مدیر کل بنیاد شهید هرمزگان هم خواستار الزامات قانونی جذب ۲۵ درصدی سهمیه فرزندان شاهد و ایثارگر در صنایع شد و گفت: باید برخورد قانونی با این صنایع صورت پذیرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا