مسببین ارز ۴۲۰۰ همچنان برای اقتصاد کشور نسخه می‌پیچند

به گزارش «اشکان نیوز» به نقل از تحریریه؛ تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار آمریکا از طرف دولت با اعمال نفوذاسحاق جهانگیری و در مجلس با صحنه‌گردانی محمدرضا پورابراهیمی باعث ایجاد رانت عظیمی در بازار شد و کلکسیونی از سواستفاده‌ها و فسادها را از خود بر جای گذاشت. دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و فروش کالاهای وارد شده با قیمت بازار آزاد ۳۰ هزار میلیارد تومان سود بادآورده را نصیب وارداتچی‌هایی کرد که اثر نهایی فعالیت آنها ضربه زدن به تولید داخل است.

فروردین ماه سال ۱۳۹۷ که دلار ۴۲۰۰ تومانی اختراع شد محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه با رئیس کل بانک مرکزی توضیحاتی درباره سیاست ارز تک نرخی ارائه داد و گفت: قرار نیست در طول سال دلار ۴۲۰۰ تومانی ثابت بماند و قطعاً دچار تغییرات ۵-۶ درصدی خواهد شد.

یعنی از دید محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که در تمام رسانه‌ها حضور پررنگ دارد، اگر به دلار ۴۲۰۰ تومانی کنونی ۳۵۰ تومان معادل ۶ درصد مورد اشاره اضافه کنیم بازار به تعادل رسیده و مشکل رانت حل می‌شود. به زبان ساده تر ۴۵۵۰ تومان نرخ نهایی و بهینه در بازار ارز بدون حاشیه رانت است.

یعنی کلکسیون رانت هایی مانند:

سفر رایگان به تایلند، ترکیه و … با خالی کردن منابع ارزی کشور
واردات کالاهای لوکس از محل منابع ارزی کشور
واردات خودروهای لوکس با ارز دولتی و فروش در بازار با نرخ آزاد
حاشیه رانت میلیاردها تومانی در بازار گوشی همراه
و ….

تنها با افزایش ۳۵۰ تومانی در قیمت دلار؛ چنانچه پورابراهیمی به صراحت اعلام کرده است؛ حل خواهد شود. ردیف کردن این چند عدد و مقایسه آن با واقعیات بازار ارز به خوبی میزان تسلط رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس را در مباحث اقتصادی نشان می دهد.
با این سوابق روشن رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که تحصیلاتش هم مدیریت است نه اقتصاد سکوت این دو بزرگوار یعنی جهانگیری و پورابراهیمی و عدم ارائه راهکار شرایط را برای رانت خواران سخت و برای مردم بهتر می کند
ما را به خیر شما امیدی نیست شر مرسانید

انتهای پیام/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا