پایش و نمونه‌برداری از رودخانه‌های مسیر سی‌و‌سه کیلومتری سونگون تا رودخانه مرزی ارس برای اولین‌بار_مدیر مجتمع سونگون

مهندس علی بیات ماکو مدیر مجتمع مس سونگون به انجام پایش و نمونه‌برداری از رودخانه‌های مسیر سی‌وسه کیلومتری سونگون تا رودخانه مرزی ارس برای اولین‌بار اشاره کرد و اظهار داشت:‌ این اقدام به‌صورت انجام برنامه پیاده‌روی در دل جنگل‌های ...

مهندس علی بیات ماکو مدیر مجتمع مس سونگون به انجام پایش و نمونه‌برداری از رودخانه‌های مسیر سی‌وسه کیلومتری سونگون تا رودخانه مرزی ارس برای اولین‌بار اشاره کرد و اظهار داشت:‌ این اقدام به‌صورت انجام برنامه پیاده‌روی در دل جنگل‌های ارسباران جهت مستند‌سازی سیستماتیک دیتابیس موجود و تکمیل اطلاعات حوزه آب با هدف کاربرد در برنامه‌های آتی حفاظت رودخانه‌ها و آبراهه منطقه انجام شده است.
به گزارش اشکان نیوز، مدیر مجتمع مس سونگون با بیان اینکه ایمنی، بهداشت و محیط زیست جایگاه رفیعی در سطح کلان مدیریت ارشد شرکت ملی صنایع مس ایران، دفتر تهران و مجتمع های سه گانه آن دارد و با حمایت‌های بی‌دریغ جناب آقای دکتر سعدمحمدی مدیرعامل محترم شرکت مس در حد اعلای خود قرار دارد گفت:‌ در حال حاضر نگرش حفظ سلامت و ارتقاء سطح آن به هدف اول شرکت ملی صنایع مس ایران تبدیل شده است که مثال بارز آن اقدامات حمایتی در موضوع شیوع کرونا بوده است.
بیات ماکو گفت: طی هفت ماه گذشته این مجتمع در راستای پیشگیری و مقابله با کرونا اقدامات اساسی بهداشتی در پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری کرونا با تمرکز بر تقلیل نیروهای کاری، غربال‌گری‌های کنترلی، رعایت فاصله اجتماعی، ضد عفونی کردن سطوح و مکان‌های فعالیت عمومی و توزیع مواد ضدعفونی کننده انجام داده است که نتیجه آن تداوم  و رشد تولید در مجتمع مس سونگون بوده است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ایمنی و آتش نشانی گفت: تاسیس ایستگاه دوم آتش نشانی مجتمع مس آذربایجان و ارتقاء سطح خدمات واحد ایمنی با خرید خودرو تخصصی امداد و نجات و خرید خودروی آتش نشانی جدید از مهمترین فعالیت‌ها حوزه HSE سونگون در حوزه ایمنی بوده است.
به گفته مدیر مجتمع مس سونگون همچنین در شش‌ماهه نخست سال جاری فعالیت‌های کنترلی زیست محیطی در مجموعه‌های سدهای باطله، رودخانه‌های سونگون چای، پخیر چای و ایلگینه چای در بالاترین سطح ممکن اجرا شده است.
بیات ماکو با بیان اینکه مجتمع مس سونگون در جوار اکوسیستم کم نظیر جنگل های ارسباران واقع شده است گفت: این موضوع مجتمع مس آذربایجان را بر آن داشت تا با انجام ارزیابی های همه جانبه فنی، زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی (EIA) در تمام حوزه‌های فعالیت تولیدی و پروژه‌های توسعه ای خود، حفاظت و صیانت از محیط زیست را در اولویت برنامه ها و اقدامات خود قرار دهد.
وی افزود: در این راستا «برنامه جامع مدیریت زیست محیطی مس سونگون» تهیه شد که بطور مستمر عملیاتی می گردد.
به گفته مدیر مجتمع مس سونگون انجام پایش‌های زیست محیطی آب، خاک و هوا توسط آزمایشگاه معتمد در قبل، حین و بعد از معدنکاری، ارائه گزارش خود اظهاری به اداره کل حفاظت از محیط زیست و کنترل کلیه فعالیت‌ها، احداث سدهای باطله سونگون در جهت حفظ و صیانت از جنگل‌های منطقه و جلوگیری از ورود آلودگی‌ها به رودخانه‌های منطقه با پایش چاهک های کنترلی اطراف سدها و ساخت تصفیه خانه‌های فاضلاب بهداشتی و مکانیزه پکیج‌های تصفیه فاضلاب به تعداد ۷ دستگاه برای خود مجتمع  و تعداد ۴ دستگاه برای پیمانکاران جهت تصفیه فاضلاب‌ها و جلوگیری از آلودگی محیط از مهمترین رئوس این برنامه است.
وی اضافه کرد: همچنین خرید، نصب و راهبری دو دستگاه استاندارد پایش سنجش کیفی آب در ایستگاه تاسیس شده مربوطه در پایین دست سد باطله و معدن جهت ارسال آنلاین دیتا به اداره کل حفاظت از محیط زیست استان جهت اطمینان بخشی بیشتر و جمع آوری حمل و دفع زباله و ضایعات مجتمع و مدیریت آنها را از دیگر برنامه‌های جامع مدیریت زیست محیطی مس سونگون است که در دست اجرا و عملیاتی می‌باشد.

انتهای پیام/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا