رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان: خبرنگار گزینی و تقسیم رسانه ها در تضاد با قوانین است

نشست هم اندیشی انجمن صنفی روزنامه نگاران استان هرمزگان سوم بهمن ماه 1402در سالن کوثر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد . در این نشست موضوعات مختلف از جمله رویکرد رسانه ها در انتخابات پیش رو ، بررسی پیشنهادات هیئت مدیره در خصوص انجام اصلاحات اساسنامه ای و بررسی تعامل رسانه ها با دستگاه‌ها و نهادهای استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

غلامعباس شمس الدینی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان هرمزگان با قدردانی از تلاش فعالان رسانه در آگاهی بخشی عمومی گفت: در سال جاری اتفاقات و رویدادهای مهمی را شاهد بوده یا هستیم ، اما چقدر متولیان از ظرفیت رسانه‌ها در ایجاد آرامش عمومی و تزریق امید به جامعه بهره گرفته‌اند؟ از یکسو می‌گویند انتظار نقش آفرینی از رسانه‌ها دارند ، از سوی دیگر خبرنگار گزینی تقسیم رسانه‌ها را به درجات مختلف پیاده می‌کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان هرمزگان افزود: چرا باید درب مهمترین مرکز تصمیم‌گیری دولت و مدیریت عالی استان به روی خبرنگاران بسته باشد؟ خبرنگاران به منبع غیب برای اطلاع از دستاوردها متصل نیستند و تمایل ندارند خبرهای پاستوریزه که سورتینگ شده را منتشر کنند.

عینی گرایی وظیفه مهم خبرنگاران است. چه توقعی دارید که رسانه‌ها با این شیوه و خبرهای گزینش شده امید آفرین باشند؟ با کدام حلقه پیوند می‌خواهید تعاملات تقویت شود؟ آیا به تشکلات صنفی باور و اعتقاد وجود دارد؟ خبرنگار گزینی و تقسیم رسانه‌ها به خودی و غیرخودی در تضاد با قوانین از جمله قانون مطبوعات است .

به کانال‌های انتخاباتی صدا و سیما دل نبندید

شمس الدینی با انتقاد از شوراهایی که در حوزه فرهنگ و رسانه فعال هستند، خاطر نشان کرد: مخاطب ما شورای فرهنگ عمومی، شورای اطلاع رسانی و مدیران حوزه فرهنگی و رسانه‌ای هستند. مهمترین رویداد سال برگزاری انتخابات است، رسانه‌های مستقل هر کدام زبان بخشی از جامعه‌اند ، ایجاد کانال‌های انتخاباتی صدا و سیما با اعتبار ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومانی نمی‌تواند آرزوهای متولیان را در تحقق اهداف برآورده سازد. در انتخابات ریاست جمهوری گذشته طرح دعوت با همکاری تلویزیون‌های اینترنتی ، خبرگزاری ها ، پایگاه‌های خبری و نشریات در هرمزگان برگزار شد طرحی که امروز صدا و سیما از آن به طرح بکر و جدید یاد می‌کند دوسال پیش در هرمزگان اجرا شد و تریبون رسانه‌ها در اختیار کاندیداها و نمایندگان آنها قرار گرفت تا مردم بهتر تصمیم بگیرند و اقدام کنند. معتقدم عدم استفاده از ظرفیت رسانه ها در تحقق اهداف فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی جامعه خبط بزرگ است.
وی در پایان با اشاره به لزوم تقویت اقتصاد رسانه ها گفت: مادام که رسانه‌ها از نظر بنیه اقتصادی ضعیف باشند نگاه اصحاب قدرت به آنها ارباب رعیتی است. تغییر نگاه صاحبان قدرت به رسانه ها منوط به ایفای نقش فعال و ایجاد تحول در سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی رسانه هاست .

برای تقویت تعامل با مدیران التماس نمی کنیم

محمد نعمتی رئیس هیئت مدیره انجمن کارفرمایی مطبوعات و رسانه های استان در جمع خبرنگاران گفت: تشکل‌های صنفی به طور عام و تشکلات صنفی رسانه به طور ویژه ، جز با اتکا به اعضا و توانمندی آنان تقویت نمی‌شود. هر تشکلی اعضای فعال تر ، همراه تر داشته باشد ، تردید نکنید که موفق تر عمل می کند.
عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان افزود: اگر مدیران نیازی به رسانه‌ها احساس نمی کنند ، اطمینان داشته باشند رسانه ها هم برای تقویت تعامل التماس نمی کنند ، ماندن در خارج از دایره توزیع اطلاعات بهتر از التماس به مدیران است .
نعمتی با اشاره به ارتباط تشکلات رسانه ای خاطر نشان کرد: تشکل های رسانه ای هرمزگان برای توسعه استان و عمل به رسالت مطبوعاتی همدل و همراه هستند . انجمن روزنامه نگاران استان مایه مباهات اهالی رسانه است و به عنوان تشکلی اثرگذار هرگز در مقابل مسایل صنفی و اجتماعی منفعل نیست . سایر تشکلات هم اینگونه‌اند و برای موفقیت حوزه رسانه و ارتباط با مردم از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند .

رسانه ها صدای مردم باشند

حسن عباسی مدیر مسئول اشکان نیوز در این نشست گفت: تشکل های صنفی در مقابل شکایاتی که از فعالان این حوزه در مراجع قضایی مطرح است سکوت نکنند. مردم شما را قضاوت می کنند کاری نکنید که قضاوت مردم بر علیه شما باشد .
مدیر مسئول اشکان نیوز خطاب به فعالان رسانه افزود: مردم رکن و پایه‌های اصلی جامعه هستند با مردم همراه شوید و صدای آنان را منعکس کنید . مدیران بدانند ، مسئولیت چهار دیواری محصور نیست که عملکرد آنان را پنهان کند ، آنان باید پاسخگوی عملکرد خود باشند .

راهی جز پذیرش نقش خبرنگاران و رسانه ها نیست

مصیب رجایی خبرنگار تجارت جنوب گفت: ارتباط رسانه‌ها و دستگاه‌های مسئول مطلوب نیست اگر این رویه ادامه داشته باشد از اهداف دور خواهیم شد .
مسئول روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران هرمزگان افزود : انتخابات مهمترین رویداد سال ۱۴۰۲می باشد. ما در این جامعه زندگی می کنیم و باید برای تحقق مشارکت در انتخابات تلاش کنیم . هر چه مشارکت بالاتر باشد ،انتخاب اصلح بهتر صورت می گیرد .
رجایی اضافه کرد : مدیران باید بدانند راهی جز پذیرش نقش و رسالت خبرنگاران و رسانه ها نیست . متأسفانه برخی مدیران از جمله متولیان فرهنگی خود را با رسانه بیگانه می دانند ، درحالیکه برای تقویت تعامل رسانه ها و سیستم مدیریت مسئولیت دارند .رسانه ها قدرتمند هستند اگر مسئولان به قدرت آنان باور داشته باشند خود را بی نیاز از ارتباط نمی دانند ..
وی با انتقاد از رسانه ها در انعکاس مشکلات جامعه گفت : در آستانه سفر رئیس جمهور به استان هرمزگان ،ما مکلف به طرح مسایل و مشکلات عمومی هستیم . مردم صدایشان به جایی نمی رسد ، باید صدای مردم باشیم .عملکردها را درکنار موانع با هم ببینیم . مشکلات مردم در حوزهای مختلف مسکن ، آموزش ، بهداشت و درمان، محیط زیست ، و…و…..و…. باید در رسانه ها بصورت مستدل و منطقی مطرح گردد .

رسانه ها نمی توانند نسبت به انتخابات بی اعتنا باشند

مهدی خسروی مدیر خبرگزاری فارس در استان هرمزگان طی این نشست گفت: جایگاه رسانه ها تابع رفتار فعالان این حوزه است اگر با هم در کنار هم حرکت کنیم موفق خواهیم شد . مهمترین راهبرد باید حفظ همدلی و همراهی باشد. آفت فعالیت‌های جمعی و گروهی تک روی است مدیران حق برگزاری نشست های گزینشی را ندارند این چه روشی است که نشست ها یک مجموعه با سه رسانه گزینشی برگزار می شود . اتخاذ چنین روش‌هایی برای همه زیان بار است
عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان با اشاره به اهمیت انتخابات ۱۴۰۲ افزود: انتخابات برای حاکمیت و مردم بسیار مهم است و رسانه ها نمی توانند نسبت به آن بی اعتنا باشند .انتخابات قوام و دوام کشور را تأمین می کند باید رسانه ها در قالب برگزاری نشست های خبری ، میزگردهای کارشناسی ، انعکاس نقد و نظر ، گفتگو با کاندیداها به انتخاب بهتر کمک کنند.
مدیر خبرگزاری فارس در هرمزگان با اشاره به ضرورت مداخله رسانه ها در مسایل ملی اضافه کرد: عدم موضعگیری و تحلیل اتفاقات روز و ملی موجب کنار رفتن رسانه ها خواهد شد . رهبر معظم انقلاب توسعه اقتصاد دریا پایه را مورد تأکید قرار داده اند ،باید از کارشناسان و خبرگان دعوت کنیم و در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی فعال باشیم .
خسروی راه پیش بردن خواست‌های مردم را ورود رسانه ها به این عرصه دانست و خاطر نشان کرد : رسانه ها دشمن نیستند ،پیشبرد خواست‌های بحق مردم ،رسالت رسانه هاست . شک نکنید با وحدت در انعکاس مشکلات جامعه ،نتیجه مطلوب بدست خواهد آمد .

نظام ارزیابی میزان تعامل مدیران با رسانه ها ایجاد شود

عبدالعلی پور اشرف نایب رئیس انجمن روزنامه نگاران هرمزگان گفت : متاسفانه فعالان رسانه قدرت و توان خود را بخوبی نمی شناسند . برخی دستگاه‌ها به رسانه ها پشت می کنند تلقی آنها اینست که نیازی به رسانه ها ندارند و به همین دلیل روابط شان دچار اختلال است .
نایب رئیس انجمن روزنامه نگاران هرمزگان افزود : باید نقد منصفانه و خواسته های مردم از طریق رسانه ها روااج یابد .نمی توان نسبت به مطالبات عمومی بی توجه بود . قلم قوی روزنامه نگار تضمین کننده قدرت رسانه هاست .
پور اشرف بر ایجاد نظام ارزیابی دستگاه‌ها و صنایع در تعامل با رسانه ها را ضرورت دانست و خاطر نشان کرد : معتقدم می توان با تشکیل کمیته ای از خبرگان رسانه وضعیت تعامل دولت و رسانه ها را ارزیابی و به افکار عمومی منتقل کرد . این طرح می توانند مردم را به رسانه ها امیدوار کند . و مدیران هم با دقت بیشتری عمل کنند .

برخی صنایع منافع عمومی را درنظر نمی گیرند

شهین صادقی عضو هیئت مدیره انجمن روزنامه نگاران استان هرمزگان با انتقاد از رویه های ناصواب در برخورد با رسانه ها گفت : برگزاری نشست ها در دستگاه‌های دولتی و صنایع به صورت گزینشی ،بی احترامی به رسانه هاست . طبیعی است اگر اهالی رسانه متحد باشند ، این رفتارها بروز نمی کند .
عضو هیئت مدیره انجمن روزنامه نگاران استان هرمزگان افزود : تشکل های صنفی در کنار هم برای تزریق امید و نشاط در خبرنگاران و فعالان این حوزه برنامه ریزی کنند . خبرنگاران شغل سختی دارند و نیاز است که روحیه شان حفظ شود تا بتوانند به رسالت خود عمل کنند .
صادقی با انتقاد از کم توجهی صنایع مثل فولاد هرمزگان نسبت به رسانه ها خاطر نشان کرد : صنایع تا زمانی که در ابتدای کار هستند چنان رابطه مستحکمی با رسانه ها ایجاد می کنند که حد و حصر ندارد به محض اینکه جامعه را همراه خود دیدند ،بی توجهی و گزینش رسانه را در دستور کار قرار می دهند . صنایعی که جز آلایندگی و آسیب به جامعه و محیط زیست ،منافع عمومی را فراموش می کنند .

میرزا علیرضا ذاکری مدیر مسئول نشریه رودان بهشت جنوب گفت : زمانی یکی از معیارهای انتخاب دستگاه‌ها در جشنواره های مختلف نحوه تعامل آنان با رسانه ها بود و البته بسیار هم اهمیت داشت ، اما متاسفانه این مسئله کمتر مورد توجه قرار می گیرد .
عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان افزود : باید تشکل های رسانه ای ارتباط خود را با نخبگان تقویت کنند تا در ایفای وظایف محوله موفق تر باشند . همدلی تشکل ها نقطه قوتی است که بهتر می تواند اهداف صنفی را پیش برد .
در این نشست حسین روحی دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران استان گزارشی از اقدامات این تشکل در راستای تأمین زمین مجتمع رسانه ای ، ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران ، ضرورت اصلاح برخی مواد اساسنامه را ارائه کرد . همچنین اعضای حاضر نقطه نظرات نظرات خود را پیرامون دستور کار نشست اعلام کردند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا