مواد منفجره تاج بهرام دوم ساسانی را در هم شکست

نبود نگهبان و حفاظ مناسب برای آثار تاریخی فاجعه‌ای دیگر را رقم زد. این بار هدف نقش‌برجسته‌ای است که سند محکمی در تاریخ ایران به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد این بنا هم قربانی چهارشنبه سوری شد که بسیاری از،آثار تاریخی ایران همچون گنجنامه به آن دچار شده‌اند.

کارشناسان و متخصصان میراث‌فرهنگی خواستار سریع بازسازی این اثر هستند.

حسین فیضی، دکترای باستان‌شناسی و پژوهشگر دوره ساسانیان

بازدید میدانی از نقش برجسته بهرام دوم یکی از مهم‌ترین نقش برجسته‌های ایران نشان می‌دهد که خطرات بسیاری آن را تهدید می‌کند و هیچ اقدام حفاظتی متناسب با اهمیت این نگاره انجام نمی‌شود.

در جدیدترین صدمه به نقش برجسته آثاری از مواد منفجره ( ترقه) بر تاج بهرام دوم قابل مشاهده است.احتمالا در جشن چهارشنبه‌سوری این اتفاق ناخوشایند رخ داده است.

نگاره صخره‌ای بهرام دوم در دهکده سراب_بهرام در سه کیلومتری نورآباد ممسنی قرار دارد. این اثر در ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ به شماره ۲۷۸ به ثبت ملی رسیده است.

کلیات این نگاره بیانگر حضور درباریان در کنار پنجمین شاهنشاه ساسانیان بهرام_دوم است. بهرام_دوم بر تختی نشسته و به صورت تمام‌رخ از روبه‌رو به تصویر درآمده، تاج بر سر او کاملا با تاج‌های او روی سکه‌هایش مطابقت دارد. تاج او در نگاره متشکل از دو بال پرنده شکاری نماد ایزد بهرام (ورثرغنه) ایزد پیروزی در آیین زرتشتی است که گوی بزرگی روی دو بال دارد.

در این نگاره و در سمت چپ شاهنشاه ساسانی شمایل دو شخص حجاری شده‌. نفر اول کاملا آشنا و به‌خاطر علامت قیچی بر کلاهش مشخص است که باید موبد مخوف کرتیر(کردیر) حافظ روح و روان بهرام دوم باشد. نفر دوم بر اساس علامت ویژه بر کلاهش بایر پاپک_بیدخش است، او در آن دوره بیدخش زمان بهرام و بعد از شاهنشاه و موبد کرتیر قدرتمندترین شخص دربار ساسانیان بوده. سمت راست شاهنشاه شمایل دو شخص دیگر حجاری شد، که تعیین هویت آنها به دلیل نبود علامت ویژه‌ای بر کلاه‌شان به صورت قطعی مقدور نیست، اما می‌توان حدس زد که شاید یکی از آن دو نفر وهونم و دیگری اردشیرقارن از هواخواهان بهرام دوم باشد.

با این توضیح کوتاه اهمیت فراوان این اثر منحصر به فرد از دوره ساسانیان کاملا مشخص می‌شود .امید است مسئولان اقدامی جدی برای حفاظت این اثر انجام دهند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا