چهار گونه از کوسه ماهیان در رده به شدت در معرض خطر

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های جنوب کشور از به شدت در معرض خطر بودن چهار گونه از کوسه ماهیان ایران خبر داد.

حسین هوشمند رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های جنوب کشور گفت: اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت وجود ۴۶ گونه‌ از کوسه ماهیان را در آب‌های جنوبی کشور شناسایی وتایید کرده است.

وی افزود: به دلیل صید و بهره‌برداری بی‌رویه و استفاده از روش‌های غیر استاندارد صید، بر اساس جدیدترین فهرست گونه‌های در معرض خطر و در معرض تهدید انقراض،۱۳ گونه از کوسه ماهیان ایران در رده در معرض خطر و چهار گونه در رده به شدت در معرض خطر قرار دارند.

هوشمند گفت: بر اساس گزارش‌هایی که از کشور ما و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس منتشر شده است، با کاهش ذخایر آبزیان و نزدیک شدن به مرحله نگران کننده، این امکان وجود دارد که برخی از این گونه‌ها به دلایل ماهیگیری، تخریب زیستگاه و تهدیدات دیگر با انقراض همیشگی مواجه شوند.

وی اضافه کرد: از این رو همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در خصوص جمع‌آوری اطلاعات و اتخاذ تصمیمات مشترک برای جلوگیری از انقراض نسل این گونه‌ها در آب‌های سرزمینی و همین‌طور آب‌های بین‌المللی با هدف خروج گام به گام این موجودات شکوهمند از لیست آبزیان در معرض انقراض از اهمیت شایانی برخوردار است.

کاهش ۹۰ درصدی جمعیت ناظمان اقیانوس ها

صابر وطن دوست عضو هیئت علمی دانشگاه و نایب رئیس انجمن ماهی شناسی ایران با اشاره به نقش غیر مستقیم کوسه‌ها در حفظ زیستگاه‌های صخره‌ای دریایی و مرجان‌ها گفت: از بین رفتن کوسه‌ها منجر به کاهش صخره‌های مرجانی، علفزارهای دریایی و از بین رفتن ماهیان تجاری شده است و با بیرون آوردن کوسه‌ها از اکوسیستم، نظام زنجیره غذایی زیر آب‌ها به هم خورده است که به طور مستقیم بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

وی گفت: مطالعات نشان ‌داده است که از طریق گردشگری با کوسه‌ها، یک کوسه مرجانی زنده تنها، در طول دوران زندگی خود ۲۵۰ هزار دلار ارزش دارد و یک کوسه نهنگ می‌تواند ۲ میلیون دلار در طول عمر خود برای صنعت گردشگری درآمد به ارمغان بیاورد.

نایب رئیس انجمن ماهی شناسی ایران بیان کرد: کوسه‌ها بالای زنجیره غذایی اقیانوس‌ها نشسته‌اند و دریاهای ما را برای بیش از ۴۵۰ میلیون سال سالم نگه داشتند. آنها یک عضو مهم در یک اکوسیستم هستند که یک سوم از جهان ما را با مواد غذایی تامین می‌کند، اکسیژن بیشتری از تمام جنگل‌های بارانی با هم ترکیب می‌کند، نیمی از دی اکسید کربن تولید شده توسط گازهای گلخانه‌ای را از بین می‌برد، دمای هوا و سیاره ما را کنترل می‌کند.

وی اضافه کرد:جمعیت کوسه‌های نمادی، از جمله کوسه‌های بزرگ سفید، کوسه‌های چکشی، اقیانوسی و ابریشمی که برای ۴۵۰ میلیون سال نظم زیر آب‌ها را حفظ کرده‌اند، در ۴۰ سال گذشته تا ۹۰ درصد کاهش یافته است و اگر کشتن روزانه ۲۰۰ هزار کوسه در روز ادامه پیدا کتد، آسیب‌های وارده به اکوسیستم اقیانوس و تمام جهان و همچنین زنجیره غذایی، جبران ناپذیر خواهد بود.

وطن دوست، اجرای برنامه‌های آموزشی فوری با هدف کاهش صید ضمنی و تصادفی کوسه‌ها، آگاهی رسانی و آموزش اجرای طرح‌های تحقیقاتی، مدیریت صید با هدف تدوین الگوهای جدید نظارتی زمانی و مکانی و ابزار صید، تدوین برنامه اقدام ملی منطقه‌ای و بین المللی، ایجاد و اجرای مناطق حفاظت شده دریایی دارای مناطق ممنوع برای اطمینان از حفاظت کافی از گونه‌های در معرض خطر را برای حفظ این گونه‌ها مفید قلمداد کرد.

وی بالا بودن تقاضای بین‌المللی عمدتاً برای قطعات با ارزش بالا و پردازش شده بدن کوسه ماهیان (به‌ویژه باله‌ها) به‌عنوان محرک اقتصادی اصلی فشار ماهیگیری هدفمند، چالش برانگیز بودن نظارت بر وضعیت جمعیت کوسه‌ها و سفره ماهیان از نظر عملی و فنی، به‌ویژه با تنوع عظیمی از گونه‌های خط ساحلی وسیع و ذخایر مشترک و داده‌های مربوط به مدیریت در مورد وضعیت ذخایر و شیلات را، مانع از توسعه شاخص‌های حفاظتی دانست.

وی افزود: پوشش کافی شبکه جهانی ارتباطی MPA با هدف محافظت از جمعیت کوسه‌ها در شرایط بحرانی وجود ندارد و سایت‌ها و مراحل تاریخچه زندگی و اطلاعات در مورد مکان‌های حیاتی به‌ویژه نوزاد پروری کوسه ماهیان نسبتا محدود باقی مانده است.

بر اساس گزارش کارگروه کارشناسان کوسه در اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، در سال ۲۰۱۸ و آخرین گزارش تکمیلی سال ۲۰۲۱ در حال حاضر ۱۳ گونه از کوسه ماهیان مشاهده شده در آب‌های ایران، به‌دلیل تخریب شدید زیستگاه‌ها، و بهره‌برداری بیش از حد از ذخایر آن‌ها، در معرض خطر انقراض قرار گرفته و ۱۵ گونه از این کوسه ماهیان به دلیل صید بیش از حد در دسته جانداران آسیب‌پذیر قرار گرفته‌اند.
به استناد مصوبه شماره ۴۴۲ شورای عالی حفاظت محیط زیست را ۵۰۰ میلیون ریال برای کوسه کولی کر، ۳۵۰ میلیون ریال برای انواع کوسه سر چکشی، و ۱۰۰ میلیون ریال برای سایر کوسه‌ها اعلام کرد.

انتهای پیام/ محمد امیرمحمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا