تکرار بحث جدایی گاوبندی یعنی یادآوری یک عمر مستعمره‌گی هرمزگان برای سایر استانها

یعقوب دبیری نژاد نائب رئیس شورای شهر بندرعباس با انتقاد از موضوعات مطرح شده در سفر استانی رئیس جمهور به فارس، گفت: سفرهای استانی رئیس جمهور که باید مایه امید بخشی در کشور باشد، گاهاً با طرح موضوعاتی همچون انتزاع یا جدایی روستاهای شهرستان پارسیان (گاوبندی) از هرمزگان، موجبات یأس و نا امیدی را فراهم می‌آورد و باعث ایجاد اختلاف میان مردم استانهای فارس و هرمزگان می‌شود.

وی در ادامه افزود: جای تأسف است که پرچمدار این اختلاف افکنی‌ها هم استاندار نمکن نشناس اسبق هرمزگان است که نمک مردم هرمزگان را خورده و حالا برای محکم کردن صندلی نمایندگی به هر چیزی چنگ می‌زند.

نائب رئیس شورای شهر بندرعباس با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر بررسی این موضوع، اعلام کرد: مردم هرمزگان نه تنها هیچگاه مانع فعالیت بندرگاهی هیچ استانی نبوده‌اند بلکه با هزینه کردن اعتبارات عمرانی استانی، سهم عمده‌ای در تسهیل استفاده ملی از ظرفیت بندری این استان داشته‌اند و جا داشت آقای رئیس جمهور در همان جلسه از مسئولین بی فکر در استان فارس می‌پرسید کدام تانک و نیروی مسلح مرزهای هرمزگان را بر روی استفاده تجار و سرمایه گذاران فارسی بسته اند؟ غیر از این است که آقایان قصد دارند با دستیابی به ساحل و با توجه به لابی کشوری قوی که دارند، مقررات محیط زیستی و گمرکی کشور را دور بزنند و برای تأمین منافع‌شان هر غلطی دلشان خواست بر سر سواحل خلیج فارس بیاورند؟

دبیری تأکید کرد: مگر نه اینکه تاکنون حتی بسیاری از فرصت‌های شغلی جوانان تحصیلکرده هرمزگانی را اشغال نموده‌اند و نه تنها رسم مهمانی را بجا نیاوردند که نمک خوردند و نمک دان شکستند و به جوانان هرمزگانی انگ بیسوادی و عدم توان مدیریتی بر منابع خدادادی استانمان را زدند؟

یعقوب دبیری نژاد، تصریح کرد: زمانیکه ما هرمزگانی ها برای انتخاب استاندار و مدیران استانی روضه بومی و غیر بومی می‌خوانیم؛ دلیل آن خاطره تلخ از همان استاندار نمک نشناسی است که چند صباحی استاندارمان بود، سر سفره هایمان نشست، و مقدمات جدایی پاره تن هرمزگان را فراهم نمود.

وی تصریح کرد: آیا به ما هرمزگانی ها حق نمی دهید زبان به گلایه باز کنیم و ریشه مشکلاتمان را در عدم دلسوزی مدیران غیر بومی بدانیم؟ تا کی قرار است هرمزگان نردبان آزمون و خطای نیروی انسانی سایر استانها باشد؟

وی ادامه داد: اگر اتصال به دریا می تواند موجب توسعه کشور خود مختار فارس باشد، چرا هرمزگان با ۱۵۰۰ کیلومتر ساحل، همیشه در صدر شاخص فلاکت و بیکاری قرار دارد؟ چرا رتبه آموزش و پرورش هرمزگان در یکسال ۱۵ پله سقوط می کند و کک هیچکس نمی گزد؟ چرا بعد از ۱۲ سال و تعویض دو دولت با دو گرایش کاملا متفاوت سیاسی هیچ کدام حتی عرضه علم نمودن پایه های پل خلیج فارس برای اتصال جزیره قشم به سرزمین اصلی را نداشته اند؟ آیا بازهم دست آمریکا و اسرائیل درکار است یا بی عرضگی دلتمردان ادوار مختلف؟

دبیری بیان داشت: حالا که قرار است انتزاع و الحاق موجب آبادانی و خوشحالی عده ای شود، مرحمت بفرمائید لارستان استان فارس و کهنوج استان کرمان را که بیشترین قرابت فرهنگی و تعاملات اجتماعی را با هرمزگان دارند به این استان الحاق نمائید.

نائب رئیس شورای شهر بندرعباس با گلایه از سال ها بی‌توجهی به استان هرمزگان، گفت: هر بار که موضوع انتزاع مطرح می شود، داغ دلمان تازه می شود و بازهم یادمان می‌آید که اولین منطقه آزاد کشور در قشم هرمزگان تأسیس شد، اما هنوز حتی آخرین منطقه آزادی نیستیم که بتوانیم مجوز تردد خودروهای منطقه آزاد را تا مرکز استان کسب کنیم.

همچنین دبیری اضافه کرد: یادمان می آید جزیره کیش با وجود فاصله هزاران کیلومتر از پایتخت، مستعمره تهران است و سهم هرمزگانی ها از کیش فقط مشاغل کارگری است.

دبیری بیان داشت: یادمان می‌آید معادن فاریابمان را استان کرمان قبضه نمود و کرمانی ها امروز چشم طمع به معادن شمال هرمزگان دارند که با واکنش غیرتمندانه همکارانم در شورای اسلامی روستاهای منطقه کوهشاه احمدی همراه شده است تا شاید صدای مظلومیتمان به گوش مبارک برسد.

وی اضافه کرد: یادمان می آید که بیش از ۷۰ درصد واردات کشور از بیخ گوشمان عبور می کند اما تولید کننده و تاجر خرد هرمزگانی برای ارسال کالایش به مرکز کشور باید از هفت خان رستم عبور نماید تا حاصل عمرش را توقیف نکنند.

وی گفت: یادمان می آید ۵۰درصد تولید بنزین و سهم عمده ای از فولاد در مرکز هرمزگان تولید می شود، و آلودگی و بیماری اش سهم ماست و پرداخت مالیات سهم تهرانی های عزیز تر از جان.

تأکید کرد: یادمان می آید بزرگترین پالایشگاه‌های نفت و گاز کشور را داریم اما جوانی‌مان را در صف‌های بنزین و به دوش کشیدن کپسول گاز می‌گذرانیم.

افزود: خلاصه کلام اینکه هربار بحث جدایی گاوبندی داغ می‌شود، به یاد بی عرضگی دولت های ادوار مختلف و سهم آنان در عقب ماندگی هرمزگان می‌افتیم.

یعقوب دبیری نژاد نائب رئیس شورای شهر بندرعباس در پایان گفت: آقای رئیس جمهور بدانید گنده‌گویی‌های نماینده فارس، هیچگاه به حقیقت نخواهد پیوست، فقط داغ دل هرمزگانی ها را تازه خواهد نمود که چهل‌واندی سال پس از انقلاب نجابت این مردم را پای سادگی و بی‌زبانی آنها گذاشته‌اید. اگر دولت فخیمه تان نمی‌تواند داغی از دلمان بزداید، مرحمت فرمائید و بیش از این با کلام‌تان و تصمیمات بدون پشتوانه عقلی و علمی و منطقی ما را آزار ندهید.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The Instagram Access Token is expired, Go to the Theme options page > Integrations, to to refresh it.
دکمه بازگشت به بالا