آثار تاریخی و طبیعی شهر ارسنجان زیر تیغ معدن کاران

سیاوش آریا

آثار تاریخی و فرهنگی و طبیعی روستاهای کمر زرد، بکهدان و قلاتخوار شهر ارسنجان زیر تیغ معدن کاران در حال نابودی و حذف از صفحه روزگار است و زور میراث فرهنگی به معدن کاران نمی رسد.

گورهای سنگ چین نامدار به خرفتخانه کوه کمر زرد در جنوب روستای بکهدان و کمر زرد در کوه نامدار به کمر زرد قرار دارند.

در این محدوده افزون بر گورهای سنگ چین که مربوط به اواخر دوره اشکانی به بعد است، آثار دیگری هم از دوره ابزار سنگی به بعد وجود دارد که همگی در خطر نابودی جای دارند.

شوربختانه در سال ۱۳۹۶ خورشیدی از سوی یکی از مدیران میراث فرهنگی مجوز دو معدن در این محدوده داده می شود که آثار ثبتی و ملی در آن پیرامون وجود داشته است. با این همه و پس از پیگیری کارشناسان میراث فرهنگی و مسوولان، از کار معدن ها پیشگیری می شود. اما دوباره از امسال معدن کاران آغاز به کار می کنند. همچنین با واگذاری معدن نعمت آباد که بر فراز و پیرامون آن آثار باستانی همانند بند (سد) قوسی هخامنشی، گورهای سنگ چین نامدار به خرفتخانه و تپه قلات جلودر وجود دارد، سبب نابودی و یا آسیب رسانی به این یادگارهای ملی شده است.

این در حالی است که گورهای سنگ چین با شماره ملی ۱۶۱۷۰ به نام خرفتخانه های کوه کمر زرد و خرفتخانه های مشرف به روستای بکهدان و قلاتخوار با شماره ۱۶۱۷۲ در سال ۱۳۸۴ خورشیدی به ثبت ملی رسیده اند. از سویی آثار طبیعی و درختان کهنسال و کمیاب و گیاهان دارویی منطقه با آغاز به کار معدن همگی در حال نابودی است.

با این همه، نگارنده موضوع را به مسوولان یگان حفاظت میراث فرهنگی استان آگاهی داده و خواستار پیگیری آن شده است.

همچنین در گفت و گوی تلفنی با مدیر میراث فرهنگی ارسنجان، موضوع و حساسیت کار تشریح شده است. مدیر میراث فرهنگی شهر ارسنجان با تایید آغاز به کار معدن کاران و آسیب های وارده، خواستار همکاری و همیاری دیگر نهادها شده است. از سویی، به گفته وی از ادامه کار یکی از معدن ها پیشگیری شده است. اما همچنان آثار تاریخی و طبیعی و ملی در خطر نابودی قرار دارند و نیاز است که دیگر نهادها و ارگان ها و دلسوزان میراث فرهنگی پای کار آمده تا از ادامه تخریب های آثار تاریخی و یادگارهای میراث فرهنگی پیشگیری شود و معدن کاری نیز تعطیل شود…

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا