آغاز صادرات نفت از منطقه مکران مهمترین و با اهمیت ترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم است

رئیس جمهور آغاز صادرات نفت از منطقه مکران را مهمترین و با اهمیت ترین طرح ملی افتتاح  شده در دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آیین افتتاح طرح های ملی وزارت نفت و آغاز بهره برداری رسمی از طرح صادرات نفت از منطقه مکران با خط لوله گوره به جاسک، در هشتاد و سومین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، در آغاز سخن خود با تبریک اعیاد ماه ذی‌الحجه، افتتاح خط لوله گوره – جاسک را بسیار استراتژیک و مهم دانست و در توضیح اهمیت آن، با بیان اینکه امروز ثابت کردیم که در شرایط سخت تأمین ارز توان تخصیص ۲ میلیارد دلار برای یک پروژه زیربنایی را داریم، گفت: امروز برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت  پایانه‌های صادراتی نفت کشور از یک پایانه فراتر رفت و دومین پایانه خارج از خلیج فارس و در سواحل مکران بهره‌برداری رسید.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز نه تنها اتکاء صادرات نفت به یک اسکله برطرف شده است ، بلکه نیاز کشور برای صادرات نفت از خلیج فارس نیز مرتفع شده و توان صادرات نفت از دریای عمان را عملیاتی کردیم.

دکتر روحانی اظهار داشت: درست است که خلیج فارس امتیازات خاص خود را دارد اما محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد و از سوی دیگر دریای عمان به معنای اتصال به اقیانوس و آب‌های آزاد است و شرایط صادرات نفت از آنجا متفاوت از خلیج فارس است. صادرات نفت از جاسک نسبت به خارک حداقل هزار مایل دریایی و ۱۰ روز زمان را برای کشور صرفه‌جویی می‌کند.

رئیس جمهور با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری درباره خط لوله گوره – جاسک که آن را استراتژیک‌ترین و راهبردی‌ترین طرح دولت تدبیر و امید و جمهوری اسلامی ایران توصیف کرده بودند، تصریح کرد: دولت دوازدهم، وزارت و شرکت ملی نفت این افتخار را دارند که در تاریخ به عنوان طراح و مجری این پروژه عظیم و مهم ثبت شوند.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه در آغاز اجرای این پروژه با تحریم‌های دشمنان مواجه شدیم که مانع از تحویل لوله‌های سازگار با نفت و گاز ترش به ایران شد، خاطر نشان کرد: این تحریم‌ها باعث شدند تقریباً همه بخش‌ها و ملزومات و تجهیزات مورد نیاز این پروژه از ورق تا لوله، شیرآلات، پمپ‌ها و بقیه ملزومات مورد نیاز تا ۹۱ درصد ایرانی و ملی شود که نشان‌دهنده توانمندی و فناوری بالا در طراحی و اجرای متخصصان و پیمانکاران کشورمان است.

رئیس جمهور ادامه داد: اجرای این پروژه از جهات مختلف مایه افتخار است چرا که اولاً در زمان اوج تحریم‌ها اجرا شد، دوماً تقریباً به طور کامل ایرانی و ملی است و سوماً گامی مهم در آبادانی سواحل مکران به عنوان ثروت بزرگ ملی است.

دکتر روحانی آبادانی سواحل مکران را یکی از اولین برنامه‌‌ها و اقدامات دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: در همان هفته‌های اول دولت تدبیر و امید خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم که دولت تمام تلاش خود را برای توسعه سواحل مکران بکار خواهد گرفت و در سفری که در اوایل دولت یازدهم به جاسک داشتم به مردم منطقه اعلام کردم که دولت برای آبادانی سرتاسر سواحل مکران از چابهار تا جاسک تمام توان خود را بکار خواهد گرفت و امروز شاهدیم که علاوه بر پایانه نفتی جاسک زیرساخت‌های دیگر توسعه در این منطقه از جمله مسیرهای ارتباطی و جاده‌ها نیز به خوبی توسعه یافته و شرایط برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این سواحل کاملاً مهیاست.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا